GKS Unia Białopole - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Logowanie

Kalendarium

19

01-2019

sobota

20

01-2019

niedziela

21

01-2019

pon.

22

01-2019

wtorek

23

01-2019

środa

24

01-2019

czwartek

25

01-2019

piątek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 370, wczoraj: 380
ogółem: 1 058 412

statystyki szczegółowe

Najnowsza galeria

Treningi Unii
Ładowanie...

Losowa galeria

MECZ Z RUDĄ HUTĄ
Ładowanie...

Historia

HISTORIA

 GMINNEGO KLUBU SPORTOWEGO

UNIA BIAŁOPOLE

          Gminny Klub Sportowy „UNIA” Białopole powstał w wyniku połączenia w 1989 roku dwu drużyn „A” Klasowych z terenu gminy Białopole - LZS Buśno i LZS Strzelce. Tak więc, aby przedstawić historię i dorobek klubu należy odnieść się do historii tych klubów.

           Bogatszą historię posiada LZS Buśno. Z inicjatywy młodzieży na początku lat siedemdziesiątych jeszcze w ramach powiatu Hrubieszowskiego powstaje LZS Buśno i uczestniczy w rozgrywkach piłki siatkowej – założycielem tej drużyny był Stanisław Suwała. Młodzież Buśna podbudowana rywalizacją w piłce siatkowej postanawia założyć drużynę piłki nożnej. Marek Olszewski  bierze na siebie obowiązek organizacji  i w 1976 roku zgłasza drużynę do rozgrywek „C” klasy prowadzonej  przez Radę Wojewódzką Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Chełmie. 

         W sezonie 1976/1977 drużyna LZS Buśno w „C” klasie zajmuje I miejsce i uzyskuje awans do klasy „B” prowadzonej  przez Chełmski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Sukces ten zasługuje na wyróżnienie z uwagi na fakt, że awans ten wywalczyła młodzież tylko z Buśna. Obecnie jest raczej nierealne, aby założyć drużynę piłkarską z jednej miejscowości.

         W sezonie 1977/1978 w rozgrywkach „B” klasy drużyna LZS Buśno wzmocniona piłkarzami z całej gminy Białopole zajmuje II miejsce

i uzyskuje awans do chełmskiej „A” klasy. Należy podkreślić, że wówczas była to najwyższa klasa rozgrywkowa w województwie.

        W ciągu 2 miesięcy Marek Olszewski, Wincenty Stawiarski i Henryk Maruszewski przygotowują drużynę seniorów i organizują z obowiązku drużynę juniorów, które biorą udział w rozgrywkach „A” klasy seniorów i juniorów sezonu 1978/1979.
W rozgrywkach „A” klasy w składzie drużyny LZS Buśno rozgrywają mecze także chłopcy z sąsiednich gmin. W rundzie jesiennej drużyna seniorów spisuje się znakomicie i po 6 kolejkach jest na 2 miejscu za Zadrzewem Zawadówka. Niestety brak szkoleniowca nie pozwala na równorzędną rywalizację, klub ostatecznie zajmuje ostatnie 10 miejsce i niestety zostaje zdegradowany do klasy „B”.

        Po spadku do „B” klasy chłopcy się nie załamali, prowadzeni przez Henryka Maruszewskiego, obecnego Wójta Gminy, kontynuowali udział w rozgrywkach piłkarskich, by w sezonie 1985/86 powrócić w szeregi „A” klasy   i zająć ostatecznie 9 miejsce, w sezonie 1986/87 drużyna LZS Buśno zajmuje    8 miejsce w „A” klasie.

       W sezonie 1987/88 Buśno zajmuje 12 miejsce, ale dzięki reorganizacji rozgrywek utrzymuje się w lidze. W tym sezonie do rozgrywek „B” klasy zostaje zgłoszona drużyna LZS Strzelce prowadzona przez Władysława Kowalczyka, zajmuje I miejsce i uzyskuje awans do „A” klasy.

      W sezonie 1988/89 gminę Białopole w rozgrywkach „A” klasy reprezentują dwa kluby: LZS Buśno (zajmuje 8 miejsce) i LZS Strzelce (zajmuje 12 miejsce).
Z uwagi na niezadawalające wyniki, w czerwcu 1989 roku Prezesi Kowalczyk
i Maruszewski wspólnie dochodzą do wniosku, że w jedności siła i podejmują decyzję o połączeniu klubów. Klub przyjmuje nazwę LZS Buśno-Strzelce i dzięki reorganizacji rozgrywek w sezonie 1989/90 występuje w klasie okręgowej zajmując 9 miejsce.

       Od sezonu 1990/91 następuje okres największych osiągnięć klubu. Klub przyjmuje nazwę Gminny Klub Sportowy UNIA Białopole. Działaczom i piłkarzom sprzyjają władze samorządowe przekazując niezbędne środki finansowe nie tylko na uczestnictwo w rozgrywkach, a także na wynagrodzenie dla szkoleniowców. Systematyczne treningi przynoszą tak długo oczekiwane wyniki. Klub zajmuje I miejsce w klasie okręgowej i uzyskuje historyczny awans do klasy Międzywojewódzkiej Chełmsko-Zamojskiej, odpowiednika dzisiejszej IV ligi. Wiosną 1991 roku drużyna osiąga największy sukces w Pucharze Polski na szczeblu okręgu, dochodzi do półfinału. Po zaciętej i wyrównanej walce przegrywa tylko 0:1 z wyżej notowaną Chełmianką. W lipcu 1991 r. władze samorządowe gminy Białopole na czele z ówczesnym Wójtem Wacławem Nafalskim podejmują decyzję o budowie zaplecza socjalnego dla sędziów i piłkarzy, które jest warunkiem przystąpienia klubu do rozgrywek w klasie Międzywojewódzkiej. W ciągu 1 miesiąca obiekt zostaje oddany do użytku i służy mieszkańcom gminy również w organizacji wielu innych uroczystości gminnych.

       W sezonie 1991/92 klub nawiązuje współpracę z Granicą Chełm. Skład Unii zostaje uzupełniony 5 piłkarzami Granicy, którzy nie mają stałego miejsca w składzie trzecioligowca. Dzięki wzmocnieniu drużyna osiąga największy sukces (8 miejsce), a najlepsze mecze, które wszyscy ciągle pamiętają to: 1:0
z Ładą Biłgoraj, 1:1 u siebie i 2:2 na wyjeździe z Unią Hrubieszów, czy nawet 0:1
z trzecioligową już Tomasovią – zwycięską bramkę Tomasovia uzyskuje z karnego w końcówce spotkania.

       W klasie Międzywojewódzkiej drużynę prowadzili trenerzy: Zbigniew Trześniewski i Mieczysław Olewiński.

        W sezonie 1992/93  Unia osiąga kolejny sukces,  zajmuje 13 miejsce i utrzymuje się w tej klasie rozgrywkowej. W tym roku klub zwraca uwagę również na szkolenie młodzieży. W czerwcu 1993 roku juniorzy Unii osiągają historyczny sukces, wygrywają turniej wojewódzki „Piłkarska Kadra Czeka” i uczestniczą pod opieką Henryka Maruszewskiego w turnieju makroregionalnym w Łęcznej.

        Niestety w sezonie 1993/94 następuje osłabienie kadrowe Klubu. W rozgrywkach udział biorą udział tylko miejscowi piłkarze.  Ostatecznie drużyna zajmuje ostatnie 16 miejsce i spada do klasy okręgowej. W sezonie 1994/95 w klasie okręgowej następuje zmiana strategii działalności klubu. Zarząd na czele z Prezesem Kowalczykiem postanawia włączyć do kadry młodzież i mimo spadku do „A” klasy w dalszym ciągu kontynuowany jest proces szkolenia młodzieży. Uczestnicząc w rozgrywkach „A” klasy drużyna w kolejnych sezonach zajmuje miejsce tuż za podium, by wreszcie nawiązać do wspaniałej historii i w  sezonie 2001/2002 po stojącej na wysokim poziomie walce zająć ostatecznie II miejsce i uzyskać awans do klasy okręgowej. Podobnie drużyna juniorów po zaciętej walce nieznacznie uległa Bratu Siennica Nadolna i zajęła również II miejsce. Sukces juniorów szczególnie cieszył, ponieważ był gwarantem pomyślnej przyszłości drużyny seniorów.

       Sukces ten to zasługa wszystkich piłkarzy na czele z trenerem Leszkiem Borkowskim, Prezesem Władysławem Kowalczykiem i trenerem juniorów Janem Ostrowskim.

       W 2002 roku z inicjatywy Prezesa Władysława Kowalczyka odbyły się uroczyste obchody 25-lecia Powstania Klubu Sportowego „UNIA”, w których udział wzięli władze CHOZPN oraz byli zawodnicy UNII, pełniący funkcje we władzach samorządowych m.in. Starosta Chełmski Kazimierz Stocki, Wójt Gminy Białopole Henryk Maruszewski oraz Władysław Kowalczyk Wiceprzewodniczący Rady Gminy Białopole. Podczas uroczystości wyróżniono byłych zawodników, zarówno tych którzy tworzyli pierwsze szeregi drużyn LZS Buśno i LZS Strzelce,
z których wywodzi się dzisiejsza UNIA, jak również wszystkich tych którzy na przestrzeni 25 lat walczyli o to by Gminny Klub Sportowy „UNIA”  mógł istnieć i doczekać się tak wspaniałego jubileuszu.

Podczas jubileuszu wyróżniono następujące osoby:

1. Stanisława Suwałę – współzałożyciela LZS Buśno

2. Marka Olszewskiego -  pierwszego Prezesa LZS Buśno

3. Wincentego Stawiarskiego – byłego wieloletniego Prezesa i piłkarza LZS Buśno

4. Zygmunta Ilasza – piłkarza, który rozegrał najwięcej spotkań w barwach UNII w latach 1977 – 2000

5. Mirosława Brudka – najskuteczniejszego i najtwardszego obrońcę

6. Zbigniewa Chwedyny – najlepszego rozgrywającego

7. Mirosława Grzegorzewskiego -  najlepszego prawoskrzydłowego

8. Dariusza Pawlaka – najlepszego bramkarza i największy talent

9. Ryszarda Różyłę – najlepszego lewoskrzydłowego

10. Dariusza Stawiarskiego – jako najwszechstronniejszego zawodnika drużyny

11. Leszka Borkowskiego – jako najefektywniejszego trenera

12. Krzysztofa Kołodziejczyka – jako najwierniejszego kibica

13. Janusza Rakowieckiego - jako najwierniejszego kibica

14. Stanisława Augustynka - jako najwierniejszego kibica.

 

       Od sezonu 2002/2003 do chwili obecnej drużyna seniorów Unii Białopole uczestniczy w rozgrywkach klasy okręgowej prowadzonej przez CHOZPN.

       Drużyny młodzieżowe uczestniczą w rozgrywkach juniorów przy klasie okręgowej i w Chełmskiej Lidze Trampkarzy i Młodzików.  

Kadra szkoleniowa drużyny seniorów:

 

Sezon

 

Miejsce

 

Trener

 

2002/2003

 

6

 

Leszek Borkowski

 

2003/2004

 

8

 

Leszek Borkowski

 

2004/2005

 

3

 

Jacek Płoszaj

 

2005/2006

 

4

 

Jacek Płoszaj

 

2006/2007

 

8

 

Jacek Płoszaj

 

2007/2008

 

6

 

Jacek Płoszaj

 

Zbigniew Leśnicki

 

2008/2009

 

11

 

Leszek Borkowski

 

2009/2010

 

11

 

Leszek Borkowski

 

2010/2011

 

12

 

Andrzej Musioł

 

Radosław Ciołek

 

Leszek Borkowski

 

2011/2012      10                    Leszek Borkowski
2012/2013 11

Sławomir Świadysz

Sławomir Leśnicki

2013/2014        6                       Tomasz Wieczorek   
2014-2015       12                     Tomasz Wieczorek 

     W  2006 roku przy Zespole Szkół w Białopolu została oddana do użytku nowowybudowana hala sportowa z zapleczem sanitarnym i siłownią, dzięki której poziom wyszkolenia i przygotowania piłkarzy wzrósł czego przykładem były wyniki w rozgrywkach halowych jak również na boiskach trawiastych. 

 

     W tym okresie do największych sukcesów należy zaliczyć  zdobycie w 2007 roku I miejsca w Halowych Mistrzostwach Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Seniorów oraz w sezonie 2010/2011 - I miejsce w Halowych Mistrzostwach CHOZPN trampkarzy, wicemistrzostwo Chełmskiej Ligi Trampkarzy. Opiekunem drużyny  trampkarzy jest Sławomir Leśnicki.    

 

     W maju 2011 roku rozpoczęła się przebudowa stadionu sportowego w Białopolu polegająca na wykonaniu nowej płyty boiska z drenażem i ogrodzeniem, budowie trybun i szatni z zapleczem sanitarnym.

  W tym samy roku powstała strona internetowa klubu (adres: www.gksuniabialopole.futbolowo.pl). Jej założycielem był Jan Ostrowski. Od lipca 2013 roku stronę zaczął prowadzić Tomek Soroka.

       W 2011 roku  Unia Białopole doczekała się również pierwszego w swojej historii herbu klubowego. Wykonawcą został Michał Soroka. Zarząd i piłkarze zatwierdzili projekt na walnym zebraniu. Początkowo herb prezentował się tak:
                                                         

       W 2013 roku lekkich modyfikacji herbu dokonał Tomek Soroka. Na chwilę obecną herb Unii Białopole prezentuje się następująco:

                                                       

Funkcje Prezesa Klubu pełnili:

 

LZS Buśno          Marek Olszewski 1976 – 1979

 

 

                            Wincenty Stawiarski 1979 – 1982

 

                             Henryk Maruszewski 1982 – 1989

 

  LZS Strzelce        Władysław Kowalczyk 1987 – 1989

 

 

UNIA Białopole      Henryk Maruszewski 1990 – 1994

 

                                Władysław Kowalczyk 1994 – 2010

 

                                 Jan Ostrowski od 2010    

 

         Z perspektywy lat należy stwierdzić, że dzięki wytrwaniu i chęci gry w piłkę nożną  naszych zawodników, poświęceniu trenerów i uporowi działaczy sportowych naszej gminy oraz przychylności władz samorządowych drużyna istnieje na arenie sportowej naszego regionu i jest chlubą Gminy Białopole.

 

Zegar

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14

Ostatnie spotkanie

ORZEŁ SREBRZYSZCZEGKS UNIA BIAŁOPOLE
ORZEŁ SREBRZYSZCZE 10:1 GKS UNIA BIAŁOPOLE
2018-11-03, 14:00:00
     

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
SPÓŁDZIELCA SIEDLISZCZE 1:2 UNIA REJOWIEC
BRAT SIENNICA NADOLNA 3:0 AGROS SUCHAWA
OGNIWO WIERZBICA 4:3 FRASSATI FAJSŁAWICE
GRANICA DOROHUSK 1:6 RUCH IZBICA
ORZEŁ SREBRZYSZCZE 10:1 GKS UNIA BIAŁOPOLE
TATRAN KRAŚNICZYN 0:7 SPARTA REJOWIEC FABR.
HETMAN ŻÓŁKIEWKA 4:0 START PAWŁÓW

Statystyki drużyny

SPONSORZY